Druhy pláten | Fotoobrazy z plátna

Druhy pláten

Druhy pláten

Všetky obrazy z plátna vám môžeme vytlačiť na plátna Canvas 240g/m2 – 100% polyester, Premium Canvas 390g/m2 - 100% bavlna a Satin Canvas 350g/m2 - 100% bavlna.

Fotoobraz Fotoobraz

Plátno Canvas 240g/m²
100% polyester

 • Plátno má matný vzhľad.
 • Plátno má pravidelnú a hladkú štruktúru.
 • Výhodou je nižšia obstarávacia cena.
 • Plátno je vyrobené z umelého materiálu a má nižšiu gramáž.

Mojimi slovami sa jedná o lacnejšiu variantu, pomer cena/kvalita. Plátno bez potlače pôsobí synteticky avšak vždy záleží na fotografii, ktorá bude na plátne vytlačená (kvalita fotky, farba apod.). Škála farieb po tlači býva z drvivej väčšiny rovnomerne rozložená hlavne kvôli štruktúre plátna. Jednoducho povedané voľbou tlače ECO nič neskazíte a pokiaľ chcete klasiku, zvolil by som túto variantu, možno tlač v prípade potreby doplnil lakovaním, ktoré prebieha ručne v dvoch vrstvách a pomáha chrániť farby na plátne proti poškodeniu. 

Pri sýto čiernych farbách na fotke odporúčam zvoliť lakovanie. V prípade, že si zvolíte sýto čiernu farbu bez lakovania dôrazne neodporúčam na plátno siahať, môže dôjsť k poškodeniu farieb.

Plátno Premium Canvas 390g/m²
100% bavlna

 • Plátno ja matné, má nepravidelnú štruktúru.
 • Plátno má svoje prednosti hlavne v prírodnom materiáli.
 • Plátno má vysokú gramáž bavlny 390g/m²

Fotoobraz Fotoobraz

V prípade Bavlny sa trochu pozastavím, Jedná sa o štrukturované plátno s vysokou gramážou čím oproti ECO rozhodne nemôžem hovoriť o hladkej štruktúre. Ba naopak póry, ktorými bavlna disponuje dokážu obraz a farby vytiahnuť do väčšej reality na povrchu. Bavlna sama o sebe vstrebáva viac tekutiny čiže aj farieb alebo laku, takže v prípade tlače sú naše tlačiarne viac zaťažované na spotrebu farieb, kvalitu tlače a celkovo obraz pôsobí živšie a podobá sa viac realite. Naše stroje vedia tlačiť aj na tak zložité materiály, ktoré majú v milimetroch lámavú či nepravidelnú štruktúru a to na všetkých farbách a ich prechodoch do iných odtieňov, vedia urobiť pravidelnú tlač ako na klasickej fotografii. Vždy tlačíme v najvyššej kvalite farieb ako v čiernej tak i vo všetkých pastelových farbách, ktoré bývajú veľmi chúlostivé pri manipulácií či ručným naťahovaním na rám a my všetky vaše obrazy spracovávame ručne. V prípade lakovania je to opäť otázkou vkusu. Ako pri ECO tak aj tu je výrobný proces rovnaký. Musím ale zdôrazniť, že tlač na bavlnu patrí k veľmi obľúbeným a výsledok spolu s fotografiou vo vysokom rozlíšení či profi fotkou zaujme naozaj drvivú väčšinu náročných zákazníkov..

Pri sýto čiernych farbách na fotke odporúčam zvoliť lakovanie. V prípade, že si zvolíte sýto čiernu farbu bez lakovania dôrazne neodporúčam na plátno siahať, môže dôjsť k poškodeniu farieb.

Fotoobraz Fotoobraz

Plátno Satin Canvas 350g/m²
100% bavlna

 • Plátno vo svojej štruktúre ukrýva jemný nádych lesku.
 • V porovnaní s bavlnou a eco je štruktúra veľmi nepravidelná.
 • Plátno je odolnejšie proti mechanickému poškodeniu.
 • Materiál plátna je 100% prírodný.
 • Plátno má vyššiu gramáž 350g/m² a jedná sa o bavlnu s povrchovou úpravou, s leskom.

Toto plátno je pre mňa tak nejako srdcová záležitosť a alfou a omegou vo výbere hlavne toho čo chcem na obraze zviditeľniť a akú fotku alebo aký detail zdôrazniť…. Pokiaľ by som mal zhrnúť vyššie uvedené tak Satin je svojím spôsobom SVOJ- a vie prečo. Satin má veľmi nepravidelnú štruktúru a chybou nie je to, že má vady na svojom povrchu- drobné hrbole a nepravidelné tvary, lenže tlač na takýto materiál prináša vo svojej podstate radosť z výsledku. Pýtate sa prečo? Satén má rád všetky farby, hlavne sa s farbami hrá a svoj um ukáže vo chvíli kedy to vy chcete vidieť. Študoval som stovky fotografií a najlepšie sa vynímal na prírode, hlavne keď chcete zdôrazniť z diaľky západ slnka nad snehovým závejom, pri ktorom stojíte, trblietanie jazera s pozadím hôr v diaľke a pod. Trblietať sa môže i čiernobiela fotka, prakticky pri tomto plátne sa medze nekladú. Jediné čo by som zmienil je to, že tu nelakujeme- strata efektu. Ďalšie na čo by som vás upozornil je to, že SATIN je odolnejší ale nie pri každej farbe. Sýta čierna, pastelovo tmavé farby majú dlhú dobu schnutia, takže akonáhle od nás obdržíte obraz v sýtych, jednotlivých farbách dávajte pozor, prosím, na odbaľovanie a pokiaľ možno sa nedotýkajte plátna.

Plátno Recycled Satin Canvas 330g/m²

 • Plátno v celom svojom štrukturálnom prešití ponúka väčší nádych lesku oproti bavlne Satin  350g/m²
 • Ponúka pravidelnú štruktúru rovnako ako u ECO plátna
 • Plátno je odolnejšie proti mechanickému poškodeniu
 • Syntetika o gramáži 330g/m²

Fotoobraz Fotoobraz

Novým členom našej ponuky sa začiatkom roku 2022 stalo presne toto plátno. Testovali sme ho už pred rokom, ale nechali sme mu čas. Viem, že sme neurobili chybu. Myslím, že oficiálne video vám povie všetko. Áno, ide o recyklované plasty z morí, fabrík a vlastne sa úprimne jedná o to že, pozbieraju a spracuju staré plastové odpadky a z toho tvorí plátno. Ja Vám však popíšem čo Vám ponúkneme my spojením našej práce a tohto plátna. Presne pred rokom v lednu 2021 sme vytlačili obraz, ktorý som Vám natočil na videu nižšie. Do dneška visí v spálni :-) Tlač v top kvalite, stropné svetlo a prechod zo strany na stranu. Je vidieť, čo plátno ponúka a je už na Vás či chcete presne to, čo vidíte. Priložil som aj niekoľko fotografií na porovnanie. Kvalita farieb spolu s tlačou je ohromujúca. Jednoznačne by som pri tomto plátne nevolil sýto čiernu farbu ( dlhá doba schnutia po dryingu ) a tiež preto, že toto plátno sa potrebuje ukázať na veselých, živých a sýtych farbách.

Rozdiely medzi plátnami

Z diaľky rozdiel nespoznáte ale z metra je rozdiel znateľný.

Fotoobraz Fotoobraz Fotoobraz

Článok pre Vás napísal Patrik :)

Sledujte nás na @fotoobrazy_z_platna
Fotoobrazy z plátna
Odoberajte naše novinky a akcie

Chcete, aby vám neuniklo nič dôležité z nášho eshopu?
Potom neváhajte a prihláste sa k odberu noviniek.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Prijímame online platby Visa MasterCard gPay ApplePay
Balíček vám doručí GLS Toptrans